Światowy Dzień Bez Tytoniu – 31 maja 2022 pod hasłem „Zatruwanie naszej planety”

31 maja 2022

31 maja rokrocznie obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu, który stwarza okazję do przypomnienia ludziom o niestety nadal powszechnym problemie palenia papierosów i jego negatywnych skutkach zdrowotnych.

Dzień ten został ustanowiony w 1987 roku przez Światową Organizację Zdrowia za sprawą rosnącej liczby osób uzależnionych od nikotyny oraz pacjentów ze schorzeniami wywołanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.

Światowy Dzień Bez Tytoniu 2022 (World No Tobacco Day) w bieżącym roku skupia uwagę na zagrożeniach nie tylko dla zdrowia bezpośrednio, ale również dla środowiska jakie wytwarza tytoń. Globalna kampania ma na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie wpływu na środowisko całego cyklu tytoniowego, od jego uprawy, produkcji i dystrybucji po generowane przez niego toksyczne odpady. Używanie tytoniu szkodzi środowisku na każdym etapie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje:

• 600 000 000 drzew ścina się celem wytwarzania papierosów
  • 84 000 000 ton emisji dwutlenku węgla uwalnia się do powietrza, podnosząc globalną temperaturę
  • 22 000 000 000 litrów wody używa się do produkcji papierosów.

Przemysł tytoniowy drastycznie niszczy i tak już ograniczone ekosystemy naszej planety.

Kluczowe przesłania Światowego Dnia Bez Tytoniu 2022

• Uprawa, produkcja i użytkowanie tytoniu zatruwają naszą wodę, glebę, plaże i ulice miast chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów, w tym mikroplastikiem i odpadami z e-papierosów. Nie daj się nabrać na próby przemysłu tytoniowego, które próbują odwrócić uwagę od szkód środowiskowych poprzez greenwashing swoich produktów dzięki darowiznom na rzecz inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju i raportowaniu o „standardach” środowiskowych, które często sami ustalają.
  • Przemysł tytoniowy zarabia na niszczeniu środowiska i musi być pociągnięty
    do odpowiedzialności za niszczenie środowiska oraz do płacenia za odpady i szkody.
  • Każdy wypalony papieros lub zużyty wyrób tytoniowy marnuje cenne zasoby,
    od których zależy nasza egzystencja. Rzuć tytoń dla swojego zdrowia i dla naszej planety. Dym tytoniowy przyczynia się do wyższego poziomu zanieczyszczenia powietrza i zawiera trzy rodzaje gazów cieplarnianych.
  • Rządy i decydenci powinni wspierać hodowców tytoniu w przejściu na alternatywne, bardziej zrównoważone źródła utrzymania w celu zmniejszenia wpływu uprawy, suszenia i produkcji tytoniu na środowisko, przy jednoczesnym dalszym wdrażaniu środków kontroli tytoniu.

W związku ze Światowym Dniem Bez Tytoniu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez swoich wychowawców, w trakcie których mogli uświadomić sobie negatywne skutki zdrowotne i środowiskowe wynikające z palenia papierosów.