Wzięliśmy udział w projekcie „Sprzątanie rzeki Pilicy”

13 czerwca 2022

W dniu 10 czerwca 2022r. uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Wioletty Ziemnickiej i p. Anny Boczkowskiej wzięli udział w spływie kajakowym w ramach projektu realizowanego przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Białobrzegach. Celem spływu było pokazanie piękna doliny Pilicy, propagowanie zachowań ekologicznych i posprzątanie rzeki. Teraz jest pięknie i czysto na trasie: Górki Grzmiąckie- Białobrzegi. Dziękujemy Prezesowi WOPR p. Tomaszowi Tomczyńskiemu za zaproszenie nas do udziału w programie oraz ratownikom Oli i Grzegorzowi za miłą atmosferę i profesjonalizm w dbaniu o nasze bezpieczeństwo.

Migawki:

– Było nas 20 uczniów + 2 opiekunów + 2 ratowników

– Spływ rozpoczął się od przeszkolenia nas z zasad bezpiecznego zachowania się na wodzie

– Niektórzy płynęli pierwszy raz w życiu, ale szybko opanowali zasady działania wioseł

– Starzy „wyjadacze” przećwiczyli wywrotkę i przymusową ewakuację na brzeg na piechotę

– Pani Ania zaliczyła kąpiel w ubraniu podczas wypychania kajaka z mielizny i stwierdziła, że woda jest mokra

– Pani Wiola wszystko widzi – ocaliła zgubione wiosło

– Płynąc, zbieraliśmy różne „trofea”, przeważnie butelki, puszki i opony. Trochę się tego uzbierało

– Znamy prawo Archimedesa i nasze śmieci płynęły za nami w szczelnych, napompowanych workach

– Ci, co nie znają prawa Archimedesa, ciągnęli opony po dnie. Ratownik pośpieszył z pomocą

– Widzieliśmy: nurogęś z młodymi, bociana z patykiem, stado krów i koni. Niektórzy pogłaskali kobyłkę

– Po spływie – jak na prawdziwych wodniaków przystało – wypucowaliśmy kajaki

– Na stanicy WOPR czekał na nas poczęstunek przygotowany przez samego Pana Prezesa

– To był fajny i pożytecznie spędzony dzień.

Dziękujemy WOPR-owi za zaproszenie i chętnie weźmiemy udział w następnych akcjach!