Uczniowie na wystawie pt. „104 rocznica lotnictwa polskiego”

5 października 2022

Orlęta wyfrunęły ze szkoły, uczestnicząc w nietypowej lekcji w Białobrzeskim Domu Kultury. Wraz z wychowawczynią klasa I THR wzięła udział w spotkaniu z panem Tadeuszem Budnerem , organizatorem wystawy – 104 rocznica lotnictwa polskiego.

Każdy z nas lubi marzyć a historia lotnictwa polskiego wzięła się z marzeń. Gdyż odwieczne marzenie o lataniu rozpalało wyobraźnię wielu romantyków i wizjonerów także na ziemiach polskich. Zaczęło się od śmiałych pomysłów o ,,latających smokach” aby wreszcie w niesprzyjających warunkach politycznych i przy skromnych środkach finansowych w 1910 roku powstał pierwszy polski samolot. W ciągu 100 lat od tego wydarzenia historia polskich skrzydeł zdążyła wypełnić się wieloma znanymi nazwiskami także kobiecymi. Polacy jako pierwsi odbywali loty nad Arktyką, zwyciężali w zawodach lotniczych Challenge, byli doskonałymi konstruktorami, wygrywali zawody sportowe zajmując czołowe miejsca.

Uczniowie z zaciekawieniem wsłuchiwali się w opowieści, od czasów I wojny światowej przez wywalczoną niepodległość, okres XX lecia międzywojennego, poprzez tragiczną II wojnę światową, trudne półwiecze do współczesności ponaddźwiękowej i ekologicznej. Chłopcy wśród wielu misternie wykonanych modeli, odnajdowali jednostki znane do tej pory jedynie z gier komputerowych, zadawali wiele pytań na temat współczesności a wszyscy zgodnie wyrazili chęć lotem samolotami.

Czego nauczyła nas ta lekcja? Przede wszystkim że nie należy bać się marzyć, że należy mieć pasję i je rozwijać, że należy być odważnym i cierpliwym, a od czasu do czasu ,, chodzić z głową w chmurach” aby „sięgać nieba”.

Wszystkie odsłony: 8419728