WIELKI FINAŁ POMARAŃCZOWEJ ENERGII

2 listopada 2022

„Pomarańczowa Energia” to ruch społeczny, który pragnie zwracać uwagę na bardzo ważne społecznie sprawy. To projekt coroczny, organizowany przez Białobrzeska Fundacje – Koalicja dla Młodych, a wspierany z Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.

W każdym roku od 19 września do 23 października startuje miesiąc ,,Pomarańczowej energii”. W tym roku z bardzo ważnym przesłaniem – STOP PRZEMOCY.  Fundacja postawiła sobie za cel, zgromadzenie wokół w/w problemu jak największej liczby ludzi dobrej woli, którzy staną się „zasilaczami” dobrej energii i podejmą działania, zbiorą pieniądze na pomoc potrzebującym oraz na prowadzenie nowych projektów powstrzymujących przemoc -najczęściej stosowaną w rodzinach ☹

I w tym tak ważnym projekcie nie mogło zabraknąć NASZEJ SZKOŁY. Już w finale Białobrzeskim okazało się, że wielu uczniów jest wolontariuszami Koalicji dla Młodych.

A gdy szef Koalicji Pan Dawid Nowak  (absolwent naszej szkoły) zwrócił się do Pani Dyrektor Jolanty Babik z prośbą o pomoc w organizacji Finału w Radomiu, odpowiedź mogła być tylko pozytywna. Wielu uczniów z klas gastronomicznych i hotelarskich zgłosiło się do pomocy. Przygotowania trwały jeszcze w Szkole, gdyż zostaliśmy min. poproszeni o zorganizowanie stoiska gastronomicznego z własnymi produktami, a były to gofry okraszone przeróżnymi dodatkami oraz wspaniałe smakowo zapiekanki.

W niedzielę 23 października, wyruszyliśmy z naszym sprzętem i produktami do radomskiej HALI MOSiR. Dziesięcioro uczniów pod opieką nauczycieli pani Marty Szarpak i pani Anny Budner, zorganizowało stoisko gastronomiczne, zachęcało do konsumpcji przychodzące Rodziny i zbierało ich datki do puszek. Nasze gorące zapiekanki cieszyły się wielkim zainteresowaniem, a do cieplutkich gofrów ustawiały się kolejki nie tylko dzieci, ale i dorosłych, bawiących się na festynie. Sami uczniowie zawierali liczne znajomości, pozyskiwali informacje dotyczące trudnego tegorocznego przesłania. Z ogromnym zaciekawieniem, ale i przeżyciem oglądali wystawę prac plastycznych wykonaną przez uczniów różnymi technikami, poruszającą temat przewodni. Zaangażowali się także w zabawy z rodzinami przychodzącymi na festyn i z zapartym tchem wysłuchali wieczornego Koncertu zaproszonej grupy Małe TGD. Nasza koleżanka Zuzanna i nauczycielka p. Anna Budner, udzieliły wywiadu dla Radia Plus.

Dowiedzieliśmy się, że wraz z  finałem, który odbył się w Radomiu nie kończy się działalność Fundacji przewidziana na bieżący rok, a podejmująca tak ważne problemy, ponieważ według sondaży aż 50,6% osób deklaruje, że było świadkami przemocy w rodzinie. Na dodatek w społeczeństwie przemoc domowa jest często postrzegana jako normalność, a agresja w rodzinie traktowana nawet jako temat do żartów. Dlatego CHCEMY działać dalej. CHCEMY jako Szkoła współpracować z „Koalicją dla Młodych”, uczestniczyć w kampaniach mających na celu pokazanie przerażającej skali problemu, współorganizować warsztaty uczące społeczeństwo: jak bezpiecznie reagować będąc świadkiem przemocy domowej; jak rozmawiać z ofiarą; jak rozpoznać „nieme” prośby o pomoc, które wysyła nam ofiara. Chcemy pomagać, bo już jesteśmy na to gotowi!!