Geograficzne Spotkania na Krakowskim

22 listopada 2022

17 listopada 2022 uczniowie klas 3THR i 3TI wzięli udział w Geograficznych Spotkaniach na Krakowskim. W ramach tego przedsięwzięcia uczestniczyli w sposób zdalny w wykładzie otwartym dla młodzieży organizowanym przez Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego pt. Odbudowa sektora turystycznego w Polsce i na świecie po pandemii COVID-19 poprowadzonym przez panią dr hab. Katarzynę Podhorodecką. Celem wykładu było przedstawienie, w jaki sposób sektor turystyczny odbudował się po pandemii COVID-19, jakie typy turystyki stały się popularne w okresie postpandemicznym oraz w jaki sposób zmieniały się preferencje turystów dotyczące wyjazdów turystycznych. Tematyka spotkania wpisała się w treści analizowane przez młodzież w trakcie bieżących lekcji geografii. Obecność uczniów naszej szkoły w prelekcji została przez organizatorów dostrzeżona i w miły sposób zaakcentowana. Słuchacze mieli możliwość poznać wyniki najnowszych badań dotyczących aktualnego stanu rozwoju turystyki, zarówno na świecie, jak i w Polsce. Ponadto przyswoili kilka zaskakujących rozwiązań stosowanych przez różne kraje na świecie, aby ochronić w jak największym stopniu turystykę przed stagnacją w czasie zaostrzonych restrykcji pandemicznych.

Na zakończenie spotkania prowadząca pani dr hab. Katarzyna Podhorodecka zachęciła młodzież do codziennego wnikliwego zgłębiania treści geograficznych, jak również do podjęcia w przyszłości nauki na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego prezentując konkretne kierunki studiów na wydziale, m. in. Geografię przestrzenną, cieszącą się w ostatni czasie dużą popularnością wśród kandydatów na studia.

W przyszłości mamy nadzieję na udział w kolejnych wykładach, jednakże w formie bezpośredniej, która przed pandemią COVID-19 miała charakter  zwyczajowych spotkań w wybrane czwartki w siedzibie Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych na Kampusie Głównym UW.