Historii ciąg dalszy. Odnaleziona rodzina bohatera!

29 listopada 2022

Pamiętacie? W VI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu pt. „Policjanci w służbie historii”, organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej i Komendę Główną Policji, Julia Wójcik i Aleksandra Karolewska zdobyły zaszczytne wyróżnienie. Swoją pracę konkursową poświęciły kapitanowi Policji Państwowej Teofilowi Kierskiemu, który zginął w Warszawie 30 marca 1943r. Praca konkursowa została, przez nasze uczennice zakończona, przesłana do IPN-u i zdobyła wyróżnienie. Minęło kilka miesięcy i oto niespodziewanie, kontaktują się z nami potomkowie kapitana Kierskiego z podziękowaniami za zebranie i udostępnienie tak bogatego materiału historycznego na temat ich dziadka. Nawiązany kontakt zaowocował przyjazdem do naszej szkoły, wnuka kapitana Kierskiego, pana Jana Szymańskiego, który podzielił się dalszą historią rodziny Kierskich z lat okupacji niemieckiej i czasów powojennych. Codzienne życie w okupowanej Warszawie, Policja „Granatowa” i współpraca z Armia Krajową, warunki w obozach koncentracyjnych, emigracja powojenna. Takie i wiele innych historii rodzinnych, pan Jan opowiedział zebranym uczniom klas policyjnych. Spotkanie z naszym Gościem, mam nadzieję, że zaciekawiło uczniów a może nawet zachęci do poznania historii własnej rodziny? Poszukując nieraz zwyczajnych faktów, odkrywamy fantastyczne historie. I my także, zainspirowani spotkaniem i kontaktem z rodziną Kierskich, przystępujemy do kolejnego projektu. Historii będzie ciąg dalszy!

1042026
Wszystkie wizyty: 1042026