Geograficzne Spotkania na Krakowskim

8 marca 2023

2 marca 2023 uczniowie klasy 1TLW wzięli udział w Geograficznych Spotkaniach na Krakowskim. W ramach tego przedsięwzięcia uczestniczyli w sposób zdalny w wykładzie otwartym dla młodzieży organizowanym przez Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego pt. Parki narodowe w Polsce i na świecie  poprowadzonym przez panią dr hab. Katarzynę Podhorodecką.

W trakcie wykładu omówione zostały podstawowe formy ochrony przyrody w Polsce, a także w wybranych krajach na świecie. Słuchacze mieli możliwość zapoznać się z charakterystyką wybranych parków narodowych w Polsce (Białowieski, Biebrzański) i w Stanach Zjednoczonych (Yellowstone, Yosemite, Badlands, Sequoia, Mesa Verde) oraz w Kanadzie (Jasper) pod kątem ruchu turystycznego. Charakterystyka zjawiska turystyki w parkach narodowych została omówiona zgodnie z koncepcją rozwoju zrównoważonego.

Wykład ukazał także znaczenie parków narodowych w rozwoju turystyki przyrodniczej oraz ekoturystyki w Polsce i na świecie. Rozważano perspektywy rozwoju turystyki na obszarach chronionych i sposób rozwoju turystyki, aby pogodzić czynnik ekonomiczny z ekologicznym.  Tematyka spotkania wpisała się w treści analizowane przez młodzież w trakcie bieżących lekcji geografii.

Na zakończenie spotkania prowadząca pani dr hab. Katarzyna Podhorodecka zachęciła młodzież do codziennego wnikliwego zgłębiania treści geograficznych, jak również do podjęcia w przyszłości nauki na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.