ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
w Białobrzegach
The replica rolex Day-Date watches would have provided Jaime with a lot of information in a compact package, which would have matched with the majority of his wardrobe, and would have been a keen indicator of the kind of king that he would have surely liked to have been had he not met his demise last episode.

Śladami (nie)zapomnianej historii

15 maja 2023

Już od 4 lat, Aleksandra Karolewska i Julia Wójcik w ramach projektów Instytutu Pamięci Narodowej i Komendy Głównej Policji, odkrywają nieznane losy funkcjonariuszy Policji Państwowej II Rzeczypospolitej. Ustalenie dziejów bohaterów walczących o niepodległość i wolność Polski a także o godność każdego człowieka, ma znaczenie nie tylko dla wiedzy podręcznikowej, ale przede wszystkim dla żyjących potomków. Dla rodziny, która często nie zna miejsca spoczynku swojego przodka.

W tym roku zainteresowaliśmy się postacią Franciszka Ciasia, który wstąpił do Policji Państwowej w 1924 roku, a po wybuchu II Wojny Światowej, przymusowo został przez Niemców wcielony do Polskiej Policji (tzw. „granatowej”) w Generalnej Guberni. Za aktywną pomoc miejscowej ludności, został aresztowany i kolejno osadzany w obozach koncentracyjnych w KL Auschwitz, KL Buchenwald, KL Neuengamm. Informacje co do jego śmierci są niepełne. I tu wkroczyły Ola i Julka, przeszukując w Archiwum Państwowym w Radomiu, dziesiątki fotokopii, skanów i oryginalnych, zachowanych dokumentów z tamtych lat.

Dzięki wielkiej pomocy i zaangażowaniu kustosz Archiwum, pani Ireny Mazur-Kusio, otrzymaliśmy wiele materiałów i informacji (a wręcz zostaliśmy zarzuceni segregatorami),dzięki którym zostanie napisany cały biogram policjanta Franciszka Ciasia.

Pracownicy Archiwum Państwowego, widząc zaangażowanie uczennic, niespodziewanie zaprosili nas do obejrzenia wystawy starodruków i wielu innych historycznych dokumentów będących w posiadaniu instytucji. Na zakończenie wizyty, pani kustosz zaprosiła nas do częstego odwiedzania Archiwum, przy kolejnych projektach i konkursach historycznych.

BulgarianEnglishGermanHungarianMaltesePolishPortugueseUkrainian
Archiwum -miesiące
Statystyka odwiedzin
867313
Wizyty dziś: 233
Wizyty wczoraj: 570
Wizyty w tym miesiącu: 5236
Wizyty w tym roku: 94738
Wszystkie wizyty: 867313
Odsłony dziś: 791
Wszystkie odsłony: 4930853
Użytkownicy on-line: 3

PARTNERZY SZKOŁY

https://zspbialobrzegi.edu.pl
KONTAKT
ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
w Białobrzegach
ul. Żeromskiego 86
26-800 Białobrzegi
48 613 27 10
sekretariat@zspbialobrzegi.edu.pl
www.zspbialobrzegi.edu.pl
ZOBACZ
Copyright © 2021 Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Skip to content https://zspbialobrzegi.edu.pl