Edukacyjna wycieczka do Łodzi

15 czerwca 2023

W dniu 2 czerwca wraz z opiekunami p. Martą Szarpak i p. Piotrem Motyką wyruszyliśmy na wycieczkę do Łodzi.

Pierwszym punktem naszej przygody było Orientarium i ZOO.  Orientarium to miejsce, w którym mogliśmy w pełni zanurzyć się w atmosferze dalekiego Wschodu i odkryć fascynujący świat fauny i flory Azji Południowo-Wschodniej. Jest to ogromny kompleks, który składa się z pięknie zaprojektowanych ogrodów, budowli i pawilonów. Już na samym początku wycieczki, przenieśliśmy się do egzotycznego świata. Spacerowaliśmy po ogrodach, które są pięknie zaaranżowane i pełne egzotycznych roślin, stawów i mostków. Wewnątrz pawilonów mogliśmy podziwiać różnorodne gatunki zwierząt, takie jak małpy, egzotyczne ptaki, krokodyle, węże i wiele innych.

Jedną z największych atrakcji w Orientarium jest podwodny tunel, który ma 26 metrów długości. Mogliśmy tam zobaczyć z bliska rekiny żarłacze oraz mnóstwo innych gatunków ryb.

Ciekawą atrakcją Orientarium jest pokaz karmienia zwierząt, który odbywa się regularnie. To doskonała okazja, aby zobaczyć zwierzęta w akcji i dowiedzieć się więcej o ich diecie i nawykach żywieniowych.

Po zwiedzeniu Orientarium, przenieśliśmy  się do pobliskiego zoo. Zoo jest domem dla wielu gatunków zwierząt i oferuje różnorodne wystawy i prezentacje. Mogliśmy zobaczyć słonie, żyrafy, pingwiny, lamparty i wiele innych niesamowitych stworzeń. Zoo w Łodzi ma doskonałe warunki życia dla zwierząt, a obszar parku jest przestronny i dobrze utrzymany.

Wycieczka do Łodzi to również wspaniała okazja do odkrycia jednego z najbardziej fascynujących miast w Polsce. Łódź, znana jako miasto filmu, kultury i przemysłu, oferuje bogatą historię, zabytki architektury, interesujące muzea, urokliwe parki i wiele innych atrakcji.

Na początku zwiedzania miasta odwiedziliśmy  Muzeum Kinematografii, które prezentuje historię polskiego kina i eksponuje unikalne kolekcje filmowe. Następnie udaliśmy się do zespółufabryczno – mieszkalnego nad rzeką Jasień zbudowanego w XIX wieku przez Karola Scheiblera, najbogatszego łódzkiego przemysłowca. Stanowił samowystarczalne miasto w mieście wzorowane na angielskich osadach przemysłowych. Były tu budynki fabryczne m.in. ogromna, przypominająca zamek przędzalnia, magazyny, szkoła, remiza straży ogniowej, dwa szpitale, gazownia, klub fabryczny, konsumy (sklepy), rezydencje właścicieli, a także bocznica kolejowa. Wszystko to planowo rozmieszczone wzdłuż prostych brukowanych uliczek i spójne architektonicznie. Znajduje się tam również „Księży Młyn”. Jest to największy zabytkowy kompleks fabryczny Łodzi, powstały w drugiej połowie XIX wieku na miejscu dawnej osady młyńskiej, należącej do miejscowego plebana, stąd też wywodzi się jego nazwa.

Podczas naszej wycieczki do Łodzi nie mogło zabraknąć ulicy Piotrkowskiej, jednej z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Spacerując po Piotrkowskiej, mogliśmy  podziwiać przepiękne kamienice, stylowe restauracje, butiki i sklepy z unikalnymi towarami. Wzdłuż ulicy znajdują się również liczne galerie sztuki, kawiarnie i muzea, które warto odwiedzić. Mogliśmy bardzo dobrze poznać to miejsce dzięki zorganizowanej przez naszego przewodnika „grze miejskiej”.

Kolejną atrakcją, którą zobaczyliśmy, jest Manufaktura – dawna fabryka włókiennicza, która została przekształcona w nowoczesne centrum handlowo-rozrywkowe. Manufaktura to miejsce, gdzie można znaleźć sklepy znanych marek, restauracje, kina, teatr, muzea i wiele innych atrakcji.

Podsumowując, wycieczka do Orientarium i zoo w Łodzi była niezapomnianym doświadczeniem. Mogliśmy podziwiać piękno egzotycznych zwierząt i spędzać czas wśród przyrody. To idealne miejsce, aby wzbogacić swoją wiedzę, cieszyć się pięknem świata zwierząt i spędzić miłe chwile. Ponadto wycieczka do Łodzi to doskonały sposób na odkrycie tej fascynującej polskiej metropolii. Niezależnie od zainteresowań, Łódź oferuje wiele atrakcji dla każdego – od historii przemysłu po kulturę filmową i piękne parki. To miasto, które zaskakuje swoją różnorodnością i unikalnym charakterem.

Wizyty w tym miesiącu: 2055