Roztocze – piękne i urocze…

16 czerwca 2023

12 czerwca 2023 r. 40 uczniów z klas 1TI, 1THR, 1TLW, 3THR, 3TI, 3TLP, 3TLWT wyruszyło w niezwykłą podróż do Roztocza i Zamościa w ramach programu „Poznaj Polskę”. Wycieczkę krajoznawczo – turystyczną rozpoczęliśmy w godzinach porannych wraz  z pierwszymi promieniami słonecznymi. Po spotkaniu z opiekunami: p. Magdaleną Wieczorek, Magdaleną i Katarzyną Marchewką oraz przewodnikiem – panem Wojciechem Chrzanowskim, wyruszyliśmy w trasę z bagażem dobrych humorów, niezwykłej energii, uśmiechów, a także radości.

Pierwszym punktem naszego programu było zwiedzanie Muzeum Starodawnego Pszczelarstwa w miejscowości Mokrelipie. Gospodarze tegoż magicznego miejsca,  z wielką pasją opowiedzieli nam o życiu pszczół i ich ważnej roli w przyrodzie. Poznając ewolucję pszczelarstwa na przestrzeni wieków, każdy z nas z wielkim zainteresowaniem oglądał dawne ule i narzędzia potrzebne pszczelarzom do wykonywania codziennej pracy.

Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w Zwierzyńcu. Położony na piaszczystym wzniesieniu niezwykły Pałac Plenipotenta, będący zabytkową willą Ordynacji Zamojskiej, zwrócił naszą szczególną uwagę. Oczarowani urokiem okolicy, w towarzystwie pani przewodnik, przeszliśmy ścieżką po wydmie do Stawów Echo, zdobywając Bukową Górę. Otaczający nas niemalże baśniowy świat rezerwatu przyrody w Roztoczu sprawił, że każdy z nas poczuł się wyjątkowo. W godzinach wieczornych dotarliśmy do czterogwiazdkowego Hotelu Artis w Zamościu. Po obfitej, bardzo smacznej kolacji każdy z nas mógł zrelaksować się, korzystając z hotelowego basenu, siłowni, mini tężni solankowej, caldarium  i energizarium.

Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od solidnego śniadania w miejscu naszego pobytu, gdyż wiedzieliśmy, że przed nami prawdziwa lekcja historii. Pełni podekscytowania, wraz z przewodnikiem i opiekunami, obejrzeliśmy film: „Historia Miasta i Twierdzy Zamość” w Prochowni. Następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie zespołu miasta w zasięgu obwarowań XIX wieku. Naszą uwagę zwróciła renesansowa kolegiata św. Tomasza, Bramy Lwowskie i Lubelskie, Rynek Wielki oraz Solny z Ratuszem, Rezydencja Zamoyskich z XVI wieku oraz Synagoga. Podsumowaniem tej niezwykłej lekcji było obejrzenie wystawy w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał z Prochownią i Pawilonem pod Kurtyną.

Nasze niecodzienne zajęcia historii zakończyliśmy na Rynku Wielkim w Zamościu, na którym kupiliśmy pamiątki dla nas i najbliższych.

Podczas drogi powrotnej do domu, pełni zadumy, wspominaliśmy miejsca, które wzbudziły w nas szczególny zachwyt. Nieco zmęczeni do Białobrzegów wróciliśmy  w godzinach wieczornych, jednak widok stęsknionych rodziców rozpromienił nasze serca na nowo. Serdecznie polecamy Roztocze – piękne i urocze oraz miasto Zamość! 🙂

Wizyty w tym miesiącu: 2077