Bezpieczne wakacje 2023

27 czerwca 2023

Rozpoczęły się upragnione przez całą społeczność szkolną wakacje. Jest to szczególny czas, który część z nas spędzi nad wodą, w górach czy w lesie, zaś część – w domu oraz na różnego rodzaju zabawach w okolicy. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie niestety sprawia, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Choć wakacje to czas beztroski warto pamiętać o właściwym przygotowaniu i ostrożności podczas urlopu w górach, w lesie czy nad wodą, a także bezpieczeństwie podczas nocnych powrotów z dyskotek, koncertów i innych imprez. Czas odpoczynku i zabawy nie zwalnia z myślenia, dlatego bądźcie rozważni w swoich działaniach i decyzjach!

Drodzy uczniowie pamiętajcie również aby wykazywać się ostrożnością w kontakcie z osobami obcymi, również rówieśnikami. Wszelkie propozycje wyjazdu w miejsce nieznane, zapewniające fajną zabawę czy niezapomniane wrażenia muszą być dobrze przemyślane i sprawdzone. Dotyczy to również ofert pracy, ponieważ handel ludźmi kwitnie, a bardzo atrakcyjne warunki pracy w powiązaniu z niskimi wymaganiami co do posiadanych kwalifikacji i umiejętności powinny przede wszystkim wzbudzić ostrożność i potrzebę głębszego sprawdzenia i upewnienia się, czy przypadkiem zamiast uzyskania wysokiego wynagrodzenia nie staniemy się ofiarą przestępstwa.

Pamiętajcie także o zagrożeniach i konsekwencjach jakie niesie ze sobą sięganie po różnego rodzaju środki uzależniające takie jak papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze czy inne
substancje psychoaktywne – żeby się dobrze bawić naprawdę wystarczy być sobą i żadne używki nie są potrzebne.

Kulturalne zachowanie to kolejna bardzo ważna rzecz, o której należy pamiętać bez względu na to gdzie się znajdujemy. Zachowania wulgarne, czy agresywne nie są prawidłowymi i akceptowalnymi społecznie formami kontaktu międzyludzkiego, zaś wyrzucanie śmieci w inne miejsca niż do tego wyznaczone narusza obowiązujące normy prawne i społeczne – to również miejcie na uwadze.

Wakacje z założenia powinny być czasem radosnym, niezapomnianym, pełnym przeżyć, dlatego jak najlepiej wykorzystajcie ten czas na odpoczynek, rozwijanie pasji i uzdolnień, a przede wszystkim nabranie sił do podejmowania kolejnych wyzwań w nowym roku szkolnym 2023/2024. Do zobaczenia we wrześniu 🙂