Nasz udział w Centralnych Obchodach Święta Policji w Warszawie

28 lipca 2023

Byłyśmy gośćmi Komendanta Głównego Policji na uroczystości Święta Policji w Warszawie. Przedstawiamy materiał, jaki wykonałyśmy w dniu 24 lipca 2023 roku na placu Zamkowym w Warszawie. Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia zdjęć – Aleksandra Karolewska i Julia Wójcik.

W tym roku przypadła 104 rocznica powołania przez Sejm Ustawodawczy odrodzonej Polski, Policji Państwowej. Od 1990 roku, 24 lipca Policja na pamiątkę tamtych wydarzeń, obchodzi swoje święto. Tym razem, główne uroczystości zostały zorganizowane na placu Zamkowym w Warszawie. Wśród honorowych gości zobaczyłyśmy:
Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Andrzeja Dudę,
Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – Mariusza Kamińskiego,
Komendanta Stołecznego Policji – nadinspektora Pawła Dzierżaka
oraz przedstawicieli administracji rządowej, przedstawicieli policji innych krajów, przedstawicieli naszych służb mundurowych, organizacji, instytucji i fundacji wspierających działania policji.

My, uczennice Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach, miałyśmy ogromny zaszczyt zasiąść w lożach wśród tak znamienitych gości. Osobiste zaproszenie na najważniejsze dla Policji święto, podpisane przez Komendanta Głównego Policji, generalnego inspektora Jarosława Szymczyka, zostanie dla nas cenną pamiątką.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12:00 podniesieniem flagi państwowej i odśpiewaniem Hymnu Rzeczpospolitej. Minutą ciszy, uczciłyśmy też pamięć wszystkich poległych na służbie funkcjonariuszy Policji. Komendant Główny Policji, na wstępie przywitał wszystkich przybyłych gości oraz złożył życzenia policjantom i pracownikom policji z okazji ich święta. Zasiadając wśród tak znamienitych osób, obserwowałyśmy mianowania policjantów na pierwsze stopnie oficerskie, awanse na kolejne stopnie policyjne, wręczanie medali o odznaczeń. Ślubowanie nowoprzyjętych funkcjonariuszy garnizonu stołecznego, defiladę i występ orkiestry policyjnej.

W czasie uroczystości, awans na wyższy stopień policyjny – młodszego inspektora, otrzymał zaprzyjaźniony z nami, pasjonat historii policji, Dyrektor Biura edukacji Historycznej – Muzeum Policji przy KGP, Pan Robert Horosz. Gratulacje panie inspektorze!

Po zakończeniu uroczystości, po rozejściu się pododdziałów i Orkiestry Reprezentacyjnej Policji, zostałyśmy zaproszone wraz ze wszystkimi gośćmi na przygotowany poczęstunek na warszawskiej Starówce. Tam, już w swobodnej atmosferze, rozmawiałyśmy z wieloma ciekawymi osobami, opowiadałyśmy o Naszej szkole, o naszych projektach historycznych, o przywracaniu pamięci o policjantach II Rzeczpospolitej. Wiele osób gratulowało nam takiej działalności. Ponieważ byłyśmy jedynymi, zaproszonymi uczennicami szkoły średniej, wzbudzałyśmy duże zaciekawienie, także wśród gości – policjantów zagranicznych.

Kolejną niespodzianką dla nas było spotkanie i rozmowa ze znanymi, policyjnymi tik-tokerami, braćmi Kłeczek, Krystianem i Kamilem. Na pamiątkę mamy też wspólne zdjęcia.

Czas szybko minął i nastała pora powrotu. Wrażenia z wyjazdu ogromne! Wspomnienia na lata i duma z wyróżnienia. Tak niespodziewane docenienie naszej pracy nad historią Policji i jednocześnie promocja Zespołu Szkół Ponadpodstawowych – super!

Jesteśmy wdzięczne i składamy serdeczne podziękowania młodszemu inspektorowi Robertowi Horoszowi i wszystkim pracownikom Muzeum Policji za opiekę i przemiłe spotkanie (ciastka i sernik były przepyszne!).

Wszystkim Policjantom i pracownikom cywilnym policji, w dniu ich święta, życzymy spokojnej i bezpiecznej służby.

Ola i Julia