Spotkanie autorskie z Tomaszem Sobanią

20 października 2023

16 października 2023 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z Panem Tomaszem Sobanią – pisarzem, podróżnikiem, biegaczem. Ten niezwykły, młody, pełen pasji człowiek  o niespotykanym darze krasomówczym podzielił się z nami wyjątkowymi wspomnieniami z wielu podróży. Zachwycił niejednego słuchacza determinacją, odwagą, a przede wszystkim dążeniem do realizacji swoich marzeń i pasji.

W 2019 roku w ciągu 18 dni Pan Tomasz Sobania przebiegł  przez całą Polskę, a jego łączny dystans biegu z Zakopanego do Gdyni wyniósł 756 kilometrów. Ku zaskoczeniu uczniów naszej szkoły przepłynął Ocean Atlantycki na pokładzie Daru Młodzieży w trakcie Rejsu Niepodległości i odwiedził łącznie osiemnaście krajów świata w trakcie swoich podróży. Wartą uwagi jest również jego kolejna pasja – wspinaczka.  Dzięki wewnętrznej mobilizacji i systematycznej pracy pod koniec 2019 r. wszedł na najwyższy szczyt Austrii – Grossglockner  – 3798 m. n.p.m.

Uczniowie naszej szkoły z dużym zainteresowaniem wysłuchali opowieści o kolejnych wyzwaniach sportowca, m.in. wspinaczce na najwyższy szczyt Europy i Afryki, Biegu Maratonami do Rzymu, gdzie pokonał 1500 km w 36 dni .

Pan Tomasz Sobania, mimo młodego wieku, jest autorem powieści dla młodzieży: „Speculo”, „Nowy świt”, „7 dni i 300 km biegu. Opowieść 19 – latka” oraz „Biegiem z Polski do Rzymu. 1500 kilometrów – 36 maratonów”, dostępnych już w naszej bibliotece szkolnej!

Serdecznie dziękujemy za niezapomniane spotkanie.