Uroczysta akademia poświęcona 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

14 listopada 2023

„Serce!? A to Polska, właśnie”
                            St. Wyspiański

10 listopada 2023 r., w piątek, w naszej szkole miało miejsce wielkie wydarzenie – uroczysta akademia poświęcona 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na tę okoliczność w szkolnej sali gimnastycznej zgromadziła się licznie zebrana widownia: Dyrekcja szkoły, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz  uczniowie wszystkich klas, mających w tym dniu zajęcia lekcyjne. Imprezę otworzyła pani Dyrektor Jolanta Babik. Po meldunku Przewodniczącego Szkoły nastąpiło wprowadzeniu Sztandaru oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Stanisława Staszica. Następnie na tle symbolicznej scenografii, rozpoczął się występ naszych  utalentowanych szkolnych artystów, którzy prezentowali zarówno teksty poetyckie, jak i  pieśni  o charakterze patriotycznym.

Zebrani mogli także zapoznać się z krótkim filmem dokumentalnym związanym  z historyczną  drogą Polski  do odzyskania  niepodległości. Powagi i doniosłości   wydarzeniu  dodawał biało- czerwony motyw falującej flagi narodowej, widoczny przez cały czas przebiegu imprezy – na ekranie, jak również płonące świece w kolorze naszych narodowych barw. Zgodnie z przewodnim  mottem zaczerpniętym  z dramatu narodowego St. Wyspiańskiego „Wesela”- Ojczyznę nosimy w sercu. I trudno się z tym  nie zgodzić – takie było też przesłanie wynikające z zaprezentowanych utworów i  informacji historycznych przekazanych  przez narratorów spotkania.  Porwało nas  także  swoim niezwykłym ładunkiem emocjonalnym, wykonanie znanego utworu Jacka Kaczmarskiego pt. „Mury”, którego słowa potrafią kruszyć bariery i zrywać kajdany z nóg, natomiast chór z klasy wojskowej wraz z solistą – przeniósł  nas w szarugę życia legionistów, wyśpiewując rytmiczną opowieść o losach legionów polskich.  Nie byłoby tak wspaniałej atmosfery, bez stosownie dobranych podkładów muzycznych (wielkie podziękowania dla  uczniów czuwających nad oprawą muzyczną ), a przede wszystkim urzekającej gry akompaniatorów, którzy wyczarowali nam za pomocą dźwięków akordeonu i gitar  niecodzienną atmosferę i stworzyli wyjątkowy nastrój.

Po części artystycznej, zabrała głos Pani Dyrektor Jolanta Babik podkreślając ogromne znaczenie i rangę  Święta Niepodległości, które uczy nas szacunku dla historii i wzmacnia  uczucie patriotyzmu. Opiekunem całego przedsięwzięcia był nauczyciel języka polskiego pani Monika Śliwa, przy dużym wsparciu nauczycieli bibliotekarzy: pani Krystyny Kozłowskiej  i pani Magdaleny Marchewki. Podziękowania należą się wszystkim zaangażowanym w nadanie ostatecznego,  artystycznego kształtu temu wydarzeniu. Największe podziękowania należy jednak skierować do niezawodnych wykonawców – uczniów naszej Szkoły. Są to w kolejności występujących:

Tereza  Krochak- solistka  z kl. IVTHR

Maria Błońska – V TŻE i  Dawid Komorek II TL p – recytatorzy

Jakub  Nowak- VTŻE   recytator

Zuzanna Kowalczyk, Dominika Radecka  z klasy IVTŻ oraz Dawid Pracownik z klasy I TL p – narratorzy

chór z klasy II TLW- Krystian Budzik, Kacper Furmański, Filip Kołodziejczak, Antoni Mirosz, Jan Wójcik i Bartosz Gzik,

Damian Górka  z klasy IV T LW- solista z chóru wojskowego

Paulina Bronkowska z kl. IVTŻ oraz Arkadiusz Pietrasik z kl. VTI- soliści wykonujący pieśń 'Mury”

akompaniatorzy- muzycy:

Mateusz Fołtyn – kl. IV TL p (akordeon)

Gabriela Federowicz – kl. IV THR- (gitara)

Jakub Miazga (gitara)- absolwent naszej Szkoły