Bezpieczna młodzież na Mazowszu

23 października 2023

W dniu 20 października 2023 r. odbyło się spotkanie uczniów z przedstawicielami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na terenie powiatu białobrzeskiego w ramach zadania publicznego „Poprawa poziomu bezpieczeństwa młodzieży województwa mazowieckiego” dofinansowanego ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Składało się ono z trzech części.

Pierwszą częścią spotkania była prelekcja poprowadzona przez przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach. Funkcjonariusz policji przypomniał uczniom zasady bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym, podkreślając ten szczególny okres jesienno-zimowy oraz przywołał procedury poruszania się na rowerze i hulajnodze. Młodzież została zapoznana z konsekwencjami łamania zasad przepisów drogowych, zarówno przez osoby niepełnoletnie, jak i pełnoletnie, a także w zakresie konsekwencji wynikających
z przekraczania prędkości na hulajnogach lub rowerach elektrycznych. Policjant uświadomił uczniom konsekwencje prawne palenia papierosów i picia alkoholu w miejscach publicznych oraz przedstawił wysokość kar za łamanie zasad przepisów drogowych, w tym przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych.. Spotkanie z przedstawicielami Policji było urozmaicone ciekawymi konkursami, w których uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli, ciesząc się z otrzymanych nagród (kaski ochronne, odblaski na rowery).

Kolejną częścią spotkania była prelekcja dotycząca bezpieczeństwa nad wodą, którą  przeprowadzili przedstawiciele Powiatowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Białobrzegach. Ratownicy w pierwszej części swojej pogadanki przypomnieli zasady bezpiecznej kąpieli, zaprezentowali sprzęty z jakich można korzystać nad wodą. Następnie zostały omówione zachowania, które mogą stanowić zagrożenie
w okresie jesienno-zimowym, m.in. wybór nieodpowiednich miejsc na lodowisko oraz zagrożenia spowodowane przez odmrożenia. Druga część tej prelekcji była częścią praktyczną – dotyczyła zasad udzielania pierwszej pomocy m.in. podczas zadławienia, zakrztuszenia, postępowania przy krwotokach (żylnych i tętniczych), złamaniach (otwartych, zamkniętych) oraz ułożenia w pozycji bezpiecznej i wyposażenia torby medycznej. Ratownicy obdarowali 300 uczniów kamizelkami odblaskowymi oraz wręczyli uczestnikom spotkania broszury z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Trzecią i ostatnią już częścią spotkania był pokaz przygotowany przez przedstawicieli Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Białobrzegach. Strażacy zwrócili uwagę na rozpoznanie zagrożenia na miejscu zdarzenia, zabezpieczenie tego miejsca przed osobami postronnymi oraz omówili, w jaki sposób uzyskać dostęp do osoby poszkodowanej za pomocą dostępnych narzędzi i sprzętu. Następnie strażacy zaprezentowali, w jaki sposób przeprowadzić ewakuację poszkodowanego i udzielić mu pierwszej pomocy, a także omówili w jaki sposób udzielić pomocy przy użyciu defibrylatora. W trakcie pokazu strażacy przeprowadzili również quiz z nagrodami wręczając 30 osobom czujniki czadu.

To była bardzo wartościowa lekcja bezpieczeństwa, którą z przyjemnością powtórzymy.