Historia i Tradycja Policji

20 lutego 2024

To już kolejny raz, gdy skorzystaliśmy z zaproszenia przyjaciół z Muzeum Policji w Warszawie. Nasi uczniowie z klas policyjnych mieli okazję zwiedzić nowe wystawy i nowe eksponaty prezentowane w salach Muzeum Policji. Mieliśmy okazję zobaczyć oryginalne dokumenty związane z “cichociemnymi”. Jan Piwnik, major ps. “Ponury”, Bolesław Kontrym, ps. “Żmudzin”, Tadeusz Kobyliński, podporucznik ps. “Hiena”, to nazwiska i pseudonimy które wszystkim kojarzą się z Polskim Państwem Podziemnym, z Armia Krajową. Mało kto wie, że byli oni przedwojennymi funkcjonariuszami Policji Państwowej. Oglądaliśmy ich niektóre rzeczy osobiste, medale, ostatnie zdjęcia i listy.

Wysłuchaliśmy prelekcji i pokazu umundurowania i zadań policji kobiecej w początkach jej istnienia.

Został nam udostępniony i omówiony sprzęt kryminalistyczny, jakim posługiwali się kiedyś policjanci i jak zmieniał się on na przestrzeni lat, aż do czasów obecnych.

Na zakończenie wizyty, oczekiwała na nas niespodzianka. Mieliśmy przyjemność obejrzenia przedpremierowego filmu zrealizowanego przez Muzeum, który będzie za pewien czas dostępny na kanale YouTube: Historia i Tradycja.

Zapraszamy do zasubskrybowania tego kanału, znajdują się tam naprawdę ciekawe filmy związane z funkcjonowaniem policji.

Wizyty w tym miesiącu: 19682
Odsłony dziś: 2009