Dla tych co zostali w Katyniu, Miednoje, Twerze

14 marca 2024

“… wszyscy oni są zatwardziałymi, nie rokującymi poprawy wrogami władzy radzieckiej…”. Tak brzmiało, wydane w dniu 5 marca 1940 roku przez Komitet Centralny Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików), uzasadnienie wniosku Ławrientija Berii, o rozstrzelaniu tysięcy polskich jeńców więzionych w licznych obozach na terenie Związku Sowieckiego, po 17 września 1939 roku. W samym Miednoje spoczywa 6000 pomordowanych funkcjonariuszy Policji Państwowej. Łącznie zostało zamordowanych od 12 do 15 tysięcy policjantów i pracowników cywilnych Policji Państwowej II Rzeczypospolitej. Wśród poległych i zamordowanych na wschodzie, spoczywa aspirant Kazimierz Wiązowski, pierwszy, po odzyskaniu Niepodległości w 1918 roku, Komendant Policji Państwowej w Białobrzegach. Szanując historię własnego narodu, pamiętając o tych dzięki którym możemy godnie nosić mundur z godłem i barwami narodowymi, uczniowie klasy pierwszej policyjnej zapalili znicz pamięci przy symbolicznej tablicy upamiętniającej poległych funkcjonariuszy policji. Dziękujemy za pomoc przy organizacji uroczystości oraz obecność przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach, dziękujemy za materiały historyczne przekazywane przez Wydziału Edukacji Historycznej KGP.