Akcja „Żonkile”

18 kwietnia 2024

19 kwietnia będziemy obchodzić 81 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przyłącz się do organizowanej corocznie przez Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin  akcji Żonkile: przypnij żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć.

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych

Akcję Żonkile wspierają Ambasadorzy i Ambasadorki, min.: Wanda Traczyk-Stawska, Aleksandra Żebrowska, Ralph Kaminski, Jacek Braciak, Bartosz Gelner, Agnieszka Grochowska, którzy realizują przypomniane przez Mariana Turskiego XI przykazanie „Nie bądź obojętny”.

Informacje o przebiegu i programie obchodów tegorocznej akcji Żonkile znajdziecie na stronie Muzeum Polin – www.polin.pl