Uroczysta akademia z okazji Święta Patrona naszej szkoły i uchwalenia Konstytucji 3 Maja

29 kwietnia 2024

„Połączcie Wasze serca w ogromne Polski kochanie. Niechaj w nas miłość Ojczyzny świeci, niech nigdy nie ustanie!”  – tymi słowami w dniu 26 kwietnia 2024 r. rozpoczęliśmy uroczystą akademię z okazji Święta Patrona naszej szkoły i uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyli: Dyrekcja szkoły, Szanowne Grono Pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi, a także uczniowie.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego, odśpiewania hymnu państwowego oraz złożenia kwiatów pod pomnikiem Stanisława Staszica.

Następnie zaproszeni goście obejrzeli ciekawy program artystyczny. W jego  tajemniczą atmosferę wprowadził nas Stanisław Pruś występujący w roli wróżbity, przepowiadającego przyszłe losy Polski. Ważną historię minionych pokoleń przedstawili niezawodni konferansjerzy: Aleksandra Kucharczyk i Kacper Otulak. Niezapomniany i pełen wrażeń okazał się również symboliczny występ taneczny: Krystyny Biało, Dominiki Tamioły, Mai Nowackiej oraz Weroniki Yefimenko, które podkreśliły konsekwencje rozbiorów Polski i utratę niepodległości na 123 lata.

Historię naszej pięknej ojczyzny oraz okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja zaprezentowali w kolejnej części uroczystości: Damian Górka – pełniący funkcję króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Dawid Komorek – w roli Stanisława Małachowskiego, Sebastian Skrzypek, Jakub Kisielewski i Mateusz Fołtyn wcielający się w rolę polskich kronikarzy oraz Jan Dąbrowski – w roli Stanisława Staszica. Wyjątkowa aura uroczystości została wzbogacona występem wokalnym Pauliny Bronkowskiej, która przy akompaniamencie akordeonu zaśpiewała piosenkę: „Jest takie miejsce u zbiegu dróg…”

Współpraca z tak uzdolnioną, pełną pasji młodzieżą stała się inspiracją dla koordynatorek uroczystości – Pani Katarzyny Marchewki i Pani Anny Budner, które przygotowały, jakże ciekawy, pełen emocji program artystyczny. Nad przesłaniem historycznym akademii czuwał Pan Karol Waszkiewicz.

Na zakończenie uroczystości, Damian Górka i Paulina Bronkowska zaśpiewali piosenkę: „Pytasz mnie…” przy akompaniamencie gitary w wykonaniu Pani Anny Budner oraz Gabrieli Federowicz.

Niezawodny okazał się również Jakub Dawidowski, który sumiennie czuwał nad oprawą techniczną akademii.

Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Jolanta Babik podziękowała wszystkim za udział w akademii, podkreślając, jak ważne w naszym życiu jest krzewienie idei patriotycznej i pamięć o ważnych wydarzeniach historycznych.

Wizyty w tym miesiącu: 12094