Lekcja w terenie. Poznajemy traseologię.

20 maja 2024

Zabezpieczanie wgłębionych śladów traseologicznych takich jak podeszwa obuwia, bieżnika opony czy nawet tropów zwierząt, to kluczowe elementy w pracy policyjnego technika kryminalistyki. Przybliżając praktyczną stronę badań kryminalistycznych, uczniowie z klasy 1 TLp uczestniczyli w zajęciach terenowych, ucząc się i zdobywając doswiadczenie w zabezpieczaniu śladów traseologicznych. Podział klasy na małe grupy,  umożliwił im bardziej osobiste podejście do nauki i zwiększył efektywność procesu szkolenia. Pierwszy krok to nauka sporządzania i przygotowania gipsowej masy odlewniczej. Kolejnym etapem było już wykonanie odlewów z rzeczywistych śladów, takich jak odciski butów czy bieżnik opony pojazdu. Podczas tworzenia odlewów, uczniowie musieli zachować skrupulatną precyzję i dokładność, aby odlewy były jak najbardziej wierną kopią oryginalnych śladów. Kiedy odlewy zostały wykonane, przyszedł czas na analizę traseologiczną. Uczniowie uczyli się, jak dokładnie badać odlewy, szukając charakterystycznych cech, które mogłyby pomóc w identyfikacji sprawcy. Ta część zajęć wymagała nie tylko wiedzy technicznej, ale także spostrzegawczości i umiejętności dedukcji. Zajęcia praktyczne były nie tylko okazją do nauki konkretnych umiejętności, ale także do rozwijania innych ważnych cech, takich jak współpraca zespołowa, zdolność do pracy pod presją czasu i umiejętność dokładnej obserwacji.