Jakie „skarby” skrywa ziemia?

11 czerwca 2024

Mieliśmy ogromną przyjemność poznać kolejną osobę, kolejnego pasjonata historii regionalnej. Jest nim Pan Stanisław Kalciński, właściciel Prywatnego Muzeum Techniki Wojskowej i Historii Regionalnej.

Zwiedziliśmy Muzeum, zobaczyliśmy „skarby” jakie zostały odnalezione przez detektorystów także na terenie naszego regionu.  „Skarby” te to przedmioty codziennego użytku sprzed wielu stuleci ale także wykopane przez poszukiwaczy elementy uzbrojenia z I i II Wojny Światowej. Unikatem były elementy polskich, przedwojennych tankietek TK-3 i czołgów  7TP. Tak, Wojsko Polskie w 1939 roku, przeciwstawiło dwóm agresorom, także rodzimą broń pancerną!
Na zakończenie takiej części oficjalnej, konieczne stało się podsumowanie wycieczki i chwila relaksu. Najlepszy relaks przy sprzyjającej pogodzie to oczywiście posiłek z grilla.
Zaopatrzenie aprowizacyjne, przygotowanie i serwowanie dań uczniowie sami zorganizowali, nawet ku zaskoczeniu właścicieli muzeum (i moim też). W końcu to klasy logistyczne! A mistrzostwo Mateusza w grillowaniu nie miało sobie równych.