Program Upowszechniania Strzelectwa

17 czerwca 2024

Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim Programie Upowszechniania Strzelecwa propagowanego przez Akademicki Związek Strzelecki i Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Program upowszechniania strzelectwa na lata 2023-2025 jest systemowym rozwiązaniem, którego głównym celem jest upowszechnianie aktywności fizycznej wśród młodzieży poprzez umożliwienie im udziału w strzeleckich zajęciach sportowych.

Wszystkie zajęcia w ramach programu odbywają się w szkołach przy użyciu mobilnych strzelnic, a prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów strzelectwa.

Głównymi celami programu są:

• Popularyzacja strzelectwa wśród młodzieży,
  • Zwiększenie oferty ogólnodostępnych, bezpłatnych zajęć sportowych dla młodzieży,
  • Upowszechnianie postaw proobronnych wśród młodzieży,
  • Stworzenie warunków dla rozwoju talentów oraz zainteresowań sportowych.

Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jakie są zasady posługiwania się bronią oraz zasady bezpieczeństwa na strzelnicy. Omówione zostały budowa i zasady działania broni palnej i amunicji. Podczas zajęć praktycznych z wykorzystaniem broni krótkiej i długiej uczestnicy ćwiczyli techniki strzeleckie – postawa, celowanie, strzelanie, wymiana magazynków w broni palnej.

Programem objęci zostali uczniowie klas kończących technikum i szkołę branżową, oraz uczniowie klas czwartych technikum.

Ciekawa i profesjonalna forma zajęć wzbudziła zainteresowanie wśród młodzieży. Niektórzy z uczestników nie mieli wcześniej okazji uczestniczenia w tego typu aktywności. Ujawniło się nawet kilka strzeleckich perełek.

Czekamy z niecierpliwością na kolejną edycję programu.