Pani Dyrektor Iwona Matysiak uhonorowana brązowym medalem „Za zasługi dla obronności kraju” podczas Święta Wojskowej Akademii Technicznej i Dnia Podchorążego

30 listopada 2015

27 listopada br. uroczyste spotkanie w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej rozpoczęło obchody święta Akademii i Dnia Podchorążego.

Tegoroczną uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in.: podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski, dowódca operacyjny RSZ gen. broni Marek Tomaszycki, gen. dyw. Jerzy Fryczyński reprezentujący dowódcę Rodzajów Sił Zbrojnych, komendant główny policji generalny inspektor Krzysztof Gajewski, biskup polowy WP gen. bryg. dr Józef Guzdek, komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Piotr Nidecki, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN płk Jarosław Kraszewski, gen. bryg. Jan Dziedzic, zastępca szefa Sztabu Generalnego WP, przedstawiciele rodzajów sił zbrojnych i instytucji centralnych MON, rektorzy uczelni warszawskich i szkół wyższych spoza Warszawy, przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwo, reprezentanci Straży Pożarnej oraz Policji. Obecni byli również dyrektorzy szkół współpracujących z WAT: Edward Szczecin dyrektor LO ZDZ w Białymstoku, Ryszard Kalina dyrektor LO w Ostrzeszowie, Iwona Matysiak, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Białobrzegach, Hanna Radywonik, dyrektor ZSP w Pomiechówku oraz prezesi instytutów naukowo-badawczych, przedsiębiorstw, stowarzyszeń i organizacji społecznych współpracujących z WAT oraz prezesi zarządów związków kombatanckich.

Po odśpiewaniu przez chór akademicki hymnu państwowego spotkanie otworzył JM Rektor-Komendant gen. dyw. prof. Zygmunt Mierczyk w ciepłych, serdecznych słowach podziękował nauczycielom akademickim, pracownikom naukowym i technicznym, pracownikom administracji i obsługi, pracownikom biblioteki, doktorantom i studentom za aktywną pracę, trud i poświęcenie na rzecz uczelni. Podziękowania skierował również pod adresem firm i instytucji współpracujących z WAT oraz do byłych pracowników, którzy kiedyś kształtowali oblicze Akademii, a dzisiaj wspierają uczelnię w budowaniu  jej prestiżu.

Jak w większości instytucji w Polsce święto jednostki jest okazją do podziękowań dla najlepszych kształtujących pozycję i markę Akademii. Prezydent RP za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej odznaczył złotym medalem „Za Długoletnią Służbę” prof. Tadeusza Kałdońskiego z Wydziału Mechanicznego. Z kolei Minister Obrony Narodowej w uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności RP i za szczególne zaangażowanie we współpracę z Akademią nadał medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju”:

• Złoty – Zenonowi Reszce, burmistrzowi Błonia,
  • Srebrny – Edwardowi Szczecina, dyrektorowi LO ZDZ w Białymstoku,
  • Brązowy – Ryszardowi Kalinie, dyrektorowi LO w Ostrzeszowie, Iwonie Matysiak, dyrektor ZSP w Białobrzegach, Hannie Radywonik, dyrektor ZSP w Pomiechówku.

W tak uroczystym dniu odbyły się też mianowania na wyższy stopień wojskowy.

Następnie miało miejsce wręczenie nagród przyznanych przez ministra Obrony Narodowej za osiągnięcia naukowe.

W następnej kolejności odczytana została decyzja rektora, który na wniosek Kapituły Godności Honorowych w uznaniu wybitnych zasług dla Wojskowej Akademii Technicznej wyróżnił grupę pracowników medalami “Za zasługi dla Wojskowej Akademii Technicznej” – złotym – 6 żołnierzy i pracowników uczelni, srebrnym – 8 osób, brązowym – 11 osób.

Uroczystość Święta Akademii i Dnia Podchorążego odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Część oficjalną zakończyła Pieśń Reprezentacyjna WP, sygnalista odegrał hasło Wojska Polskiego, a sztandar WAT został odprowadzony. W części artystycznej wystąpił zespół „Żuki”.