„Z GŁOWĄ W CHMURACH” – lekcja geografii w terenie!

23 maja 2016

Dlaczego niebo jest niebieskie? Na jakiej wysokości znajdują się chmury? Jak powstają? Ile wody może zmieścić się w chmurze? Dlaczego nie z każdej chmury pada deszcz? Czy na innych planetach też są chmury? Uczniowie klasy 2TE pod opieką pani Marty Jaworskiej wyruszyli w teren, aby poszukać odpowiedzi na interesujące ich pytania.

Aby zrozumieć jak powstają chmury bardzo pomocne okazało się doświadczenie – zrobiliśmy własną chmurę w butelce!  Mogliśmy obserwować  wpływ zmiany ciśnienia na naszą chmurę. Następnie rozpoznawaliśmy i opisywaliśmy rodzaje chmur na białobrzeskim niebie. Kształt i wysokość chmur dostarczyły nam wskazówek na temat temperatury i wilgotności powietrza. Natomiast ruch chmur o kierunku i prędkości wiatru. Niektóre chmury ocieplają, a inne ochładzają atmosferę. Właściwe określenie rodzaju chmur umożliwiło przepowiedzenie  pogody na najbliższy czas.

Podczas zajęć uświadomiliśmy sobie jak bardzo istotnym składnikiem obiegu wody w przyrodzie są chmury. Poznaliśmy przyczyny nierównomiernego rozmieszczenia opadów na świecie oraz dowiedzieliśmy się na czym polega proces „zasiewania” chmur przez człowieka.

Zachęcamy wszystkich do oglądania tak zwanych obłoków srebrzystych! W Polsce możemy je obserwować od drugiej połowy czerwca do drugiej połowy lipca. Są to najwyżej występujące chmury, które „wiszą” prawie na granicy ziemskiej atmosfery i kosmosu.

Jak widać nauka nie musi być nudna! A my ciekawi świata nadal będziemy szukać odpowiedzi na interesujące nas pytania.