Dzień bez przemocy w szkole

14 czerwca 2016

W dniach 6 – 8 czerwca 2016r. zostały zorganizowane zajęcia dotyczące problematyki przemocy w szkole. Głównym celem zajęć było zwiększenie poziomu świadomości i zmiana postaw wobec przemocy rówieśniczej. W trakcie zajęć uczniowie losowo wybranych klas m.in. obejrzeli film pt. „Przemoc w szkole”, po którym nastąpiła wymiana myśli i spostrzeżeń; wysłuchali mini wykładu wzbogaconego prezentacją multimedialną dotyczącą  złości, agresji i przemocy mającą  na celu wyjaśnienie i uświadomienie różnic pomiędzy tymi zjawiskami, poznanie przyczyn powstawania agresji i przemocy, poznanie form przemocy szkolnej oraz skutków dla jej ofiar.

W trakcie zajęć dbano o pogłębienie świadomości sytuacji ofiary i świadka przemocy, uczniowie pracując w grupach metodą burzy mózgów próbowali wypracować sposoby ograniczenia zjawiska przemocy w szkole. Powstała również gazetka szkolna.

Pamiętajmy, że jeśli widzimy, że komuś dzieje się krzywda nie milczmy i nie przechodźmy obojętnie – interweniujmy, bo wszyscy możemy to powstrzymać.

Sprawca, widząc że ofiara ma wsparcie, może poczuć się mniej pewnie. Twoja interwencja może pomóc zapewnić bezpieczeństwo. Nie można być obojętnym wobec przemocy, dlatego mówimy STOP przemocy w szkole!