Pokazy chemiczne w UTH w Radomiu

17 marca 2017

W środę 14.03.2017r, 58 uczniów naszej szkoły z klas gastronomicznych, które realizują program chemii na poziomie rozszerzonym, wzięło udział w pokazach chemicznych  na Wydziale Materiałoznawstwa, Technologii i Wzornictwa Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.

Podzieleni na trzy grupy uczestnicy wycieczki udali się do swoich ćwiczeń. Każda grupa aktywnie uczestniczyła w doświadczeniach, które przeprowadzali w Laboratorium Chemii Organicznej, Laboratorium  Chemii Polimerów oraz w Laboratorium  Syntezy  Kosmetyków.

Pierwsze ćwiczenia  dotyczyły chemii organicznej. Zostały wykonane doświadczenia takie jak: badanie składu pierwiastkowego związków organicznych, poznanie właściwości chemicznych sodu oraz wykrywanie wiązań wielokrotnych w węglowodorach przy użyciu odpowiednich odczynników chemicznych. Drugi wykład i ćwiczenia  dotyczyły wytwarzania  kosmetyków. Uczniowie mogli wykonać swoje własne mydełko na podstawie odpowiedniej receptury, do którego dobrali barwniki i aromaty według własnego uznania . Trzecia prelekcja i ćwiczenia  dotyczyła polimerów.  Młodzież stworzyła włókno polimerowe, fluorescencyjną lepką galaretkę, piankę polimerową a także mogła zabawić się w ogrodników tworząc „chemiczny ogród”, który zabraliśmy ze sobą.

Pomiędzy ćwiczeniami  zostało zaprezentowane doświadczenie zwane  ,,efekt kameleona’’ z roztworem glukozy zmieniającymi swoją barwę pod wpływem utleniacza w różnym środowisku pH. Zmiana barwy roztworu wynika z tego, iż każda forma jonów manganowych ma inną barwę w roztworze o określonym odczynie. Dodatkowo powolna redukcja powoduje, że przez pewien okres czasu, w roztworze znajdują się jony manganu na dwóch różnych stopniach utlenienia i barwa roztworu jest wypadkową barw poszczególnych jonów.

Na koniec odbył się długo wyczekiwany pokaz z ciekłym azotem, na którym poznaliśmy jego właściwości.  Zamoczone w nim świeże kwiaty stawały się kruche jak szkło, banan stał się młotkiem, którym można było wbić gwóźdź w deskę, guma pękała przy delikatnym uderzeniu, a tworzenie sztucznego dymu przestało już być dla nas zagadką. Tym niesamowitym instruktażem uczniowie naszej  szkoły opuścili mury Uniwersytetu z nadzieją, że za rok wrócimy na kolejne, również  ciekawe pokazy.