Trwa V edycja Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”

29 października 2015

Znasz ludzi, którzy robią bezinteresownie rzeczy wyjątkowe dla innych? Zgłoś ich do Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”! Do 15 listopada można zgłaszać osoby, które bezinteresownie robią wyjątkowe rzeczy dla innych. Nagroda – honorowe wyróżnienie dla współczesnych bohaterów – ustanowiona została przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Wśród zgłaszanych co roku osób są współcześni „superbohaterowie”, którzy do tej pory nie zostali docenieni za swoją działalność.

Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: za całokształt dokonań i postawę życiową stanowiącą wzór do naśladowania dla młodych pokoleń oraz za wyjątkowy czyn. Zapraszamy do zgłoszenia kandydata  – współczesnego bohatera. Nie zwlekaj! Zgłoś swojego bohatera! Więcej informacje o Nagrodzie znajduje się na stronie www.anoda.org

Muzeum Powstania Warszawskiego pielęgnuje pamięć o Powstańcach Warszawskich oraz promuje te wartości, którymi kierowali się walcząc o wolną Polskę. Nagroda im. Jana Rodowicza „Anody” ustanowiona przez Muzeum jest wyróżnieniem dla osób, które kierują się w życiu podobnymi ideałami, bez względu na napotykane trudności i niepowodzenia – jest  to honorowe odznaczenie dla „Powstańców” czasu pokoju. Już po raz piąty pragniemy uhonorować współczesnych bohaterów – ludzi, którzy nie muszą walczyć w obronie podstawowych wartości, lecz mogą je urzeczywistniać w wolnej Polsce. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest w dwóch kategoriach: za postawę życiową stanowiącą wzór do naśladowania oraz za wyjątkowy czyn. Zbieranie zgłoszeń kandydatów do V edycji Nagrody potrwa do 15 listopada 2015 r.

Na stronie www.anoda.org można pobrać formularz. Kandydatów mogą zgłaszać osoby prywatne, organizacje i osoby prawne oraz instytucje publiczne. Statuetki zostaną wręczone na początku marca 2016 r., w 93. rocznicę urodzin Jana Rodowicza „Anody”. Wyboru laureatów dokonuje Kapituła Nagrody im. Jana Rodowicz „Anody”, w której znaleźli się m.in.: siostra Chmielewska, Anna Dymna, Mariusz Malec, Krystyna Zachwatowicz-Wajda oraz przedstawiciele rodziny: Jan i Antoni Rodowiczowie.

Nagroda dla „powstańców czasu pokoju” upamiętnia postać Jana Rodowicza „Anody” – żołnierza batalionu „Zośka” Armii Krajowej, uczestnika akcji pod Arsenałem, kawalera Orderu Virtuti Militari, dwukrotnie odznaczonego Krzyżem Walecznych oraz pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

W poprzednich edycjach zwyciężyli:

sparaliżowany od 19 lat Janusz Świtaj z rodzicami oraz Maciej Grzybek – student, który będąc na wakacjach ocalił życie czterech osób.

Dwa lata temu nagrodę otrzymali: mieszkańcy wsi Chałupki za pomoc rannym i poszkodowanym w katastrofie dwóch pociągów pod. Szczekocinami k. Zawiercia oraz Natalia Syniavska-Krzyżanowska (z wioski położonej w separatystycznej Republice Naddniestrzańskiej, części Mołdawii) za działania na rzecz ochrony polskiego ducha i polskich wartości na obczyźnie.

W III edycji laureatem nagrody został Adam Hryciuk – szesnastolatek, który wskoczył do rzeki i uratował dwoje tonących dzieci oraz Marcin Sienkiewicz i Piotr Dudek, obaj jeżdżą na wózkach inwalidzkich, pomagają innym niepełnosprawnym, „wyciągają” ich z domów. Prowadzą zajęcia integracyjne dla młodszych i starszych w świetlicach, szkołach oraz w ośrodkach sportu i kultury.

Laureatami IV edycji zostali Kazimierz Busma, który na Podlasiu wybudował dom dla repatriantów z Kazachstanu i sprowadził do niego 10 polskich rodzin i wciąż, mimo zaawansowanego wieku, organizuje pomoc dla biednych rodzin z okolicy oraz Zbigniew Danielak za uratowanie pięcioosobowej załogi z płonącego helikoptera w Kambodży, gdzie pełnił funkcję tłumacza w ramach Kontyngentu Wojskowego Misji Pokojowej ONZ.

3 sierpnia 2011 r. Muzeum ustanowiło nagrodę im. Jana Rodowicza „Anody”– honorowe odznaczenie dla osób wyróżniających się zaangażowaniem w działaniach na rzecz innych oraz postawą stanowiącą przykład dla młodego pokolenia.

www.1944.pl | www.facebook.com/1944pl | www.anoda.org