ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
w Białobrzegach

Światowy Dzień Rzucania Palenia

18 listopada 2020

Co roku w trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia, w tym roku ten dzień przypada 19 listopada. Ma on na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia zdrowotne oraz uświadamia dodatkowo konsekwencje społeczno-ekonomiczne związane z używaniem tytoniu, a także służy motywowaniu palaczy do zerwania z nałogiem.

Światowy Dzień Rzucania Palenia w Polsce obchodzony jest od 1991 roku.

Pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

Najczęściej wskazywanymi szkodliwymi konsekwencjami palenia tytoniu są choroby układu oddechowego, jednak toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie, dlatego wywierają szkodliwy wpływ również na wszystkie jego funkcje. 

Udowodniono, że dym tytoniowy podrażnia błonę śluzową nosa i jamy ustnej, przełyku oraz żołądka,  ma właściwości alergizujące.  Działa toksycznie na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy, a także na wszystkie inne narządy i tkanki (m.in. trzustkę, nerki i pęcherz moczowy) oraz może prowadzić do mutagennych, teratogennych oraz rakotwórczych zmian komórkowych.

 

Rzucenie palenia jest ogromnym wyzwaniem, ponieważ zawarta w dymie tytoniowym nikotyna ma silne właściwości uzależniające, oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie uznała jako jednostkę chorobową zespół uzależnienia od tytoniu.

Jednak mimo, iż niełatwo jest zerwać z nałogiem, nie oznacza, że jest to niemożliwe.

Rzucanie palenia to proces, który rozpoczyna się od chwili, w której człowiek podejmuje rozważanie „a może rzucić?”. Są osoby, których silna wolna i chęć zaprzestania palenia wystarcza aby zerwać z nałogiem, ale niestety w większości przypadków ciężko sobie samemu poradzić.

Osoba, która chciałaby skonsultować się ze specjalistą może skorzystać z:

Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym – tel. 801 108 108 lub 22 211 80 15.  

Pracujący tam eksperci od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 21.00 oraz w soboty w godzinach 9-00 – 15.00 udzielają porad, proponują wspólną pracę nad znalezieniem motywacji do rzucenia palenia, pomagają w opracowaniu indywidualnego planu działania, otaczają opieką i wsparciem w trakcie całego procesu rzucania palenia.

Więcej informacji: https://jakrzucicpalenie.pl./

 

BulgarianEnglishGermanHungarianMaltesePolishPortugueseRussian
Statystyka odwiedzin
565897
Wizyty dziś: 38
Wizyty wczoraj: 303
Wizyty w tym miesiącu: 928
Wizyty w tym roku: 81025
Wszystkie wizyty: 565897
Odsłony dziś: 119
Wszystkie odsłony: 2896556
Użytkownicy on-line: 10
Kalendarz
Sierpień 2021
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

PARTNERZY SZKOŁY

KONTAKT
ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
w Białobrzegach
ul. Żeromskiego 86
26-800 Białobrzegi
48 613 27 10
sekretariat@zspbialobrzegi.edu.pl
www.zspbialobrzegi.edu.pl
ZOBACZ
Copyright © 2014 Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Skip to content