ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
w Białobrzegach

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23 lutego 2021

W 2001 roku Minister Zdrowia ustanowił 23 lutego Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat depresji jako choroby oraz konieczności diagnozowania i podejmowania odpowiedniego leczenia.

W roku 2020 depresja zajmowała czwarte miejsce na świecie w rankingu najważniejszych problemów zdrowotnych. Już od kilku lat prognozuje się, że będzie drugą chorobą na świecie tuż po niedokrwiennej chorobie serca. Biorąc pod uwagę wpływ pandemii na zdrowie i życie ludzi z pewnością awansuje w rankingu chorób.

Depresja należy do tzw. zaburzeń nastroju. Głównym objawem jest obniżenie nastroju, które utrzymuje się przez większość czasu. Należy tutaj odróżnić depresję od smutku, który jest naturalną emocją, odczuwaną w sytuacji niepowodzenia czy straty. Do innych objawów mogących świadczyć o depresji należą: spadek aktywności życiowej, wycofanie się z relacji z innymi, rezygnacja z dotychczasowych zainteresowań, trudności w podejmowaniu decyzji, pesymistyczne myśli, nieokreślony lęk, narastające poczucie braku sensu życia, męczliwość, poczucie winy, zaburzenia snu, łaknienia, utrata zdolności do odczuwania przyjemności.

Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju, ale poważnym zaburzeniem psychicznym, dlatego mówienie do chorego, by wziął się w garść, nie pomoże mu, gdyż sama wola nie pozwala się z tego wydostać. Trzeba podkreślić depresja jest chorobą, która wymaga leczenia! Dlatego najważniejsze z punktu widzenia osoby doświadczającej objawów depresyjnych, jak i jej bliskich, jest niebagatelizowanie objawów i jak najszybsze udanie się po pomoc. Najkorzystniejsze podczas leczenia są metody kompleksowe, czyli połączenie psychoterapii i farmakoterapii. Bardzo istotna jest również edukacja – objaśnianie pacjentowi, na czym polega choroba i czego może się spodziewać. Ważne, by o depresji możliwie dużo wiedzieli również najbliżsi chorego. Najczęstszą metodą psychoterapii jest tak zwana terapia poznawczo-behawioralna, która skupia się na analizowaniu problemów i wykształcaniu pozytywnych reakcji.

Więcej informacji na temat depresji można znaleźć na stronach:

https://forumprzeciwdepresji.pl/

https://wyleczdepresje.pl/

https://stopdepresji.pl/

Pomoc można uzyskać dzwoniąc pod numery telefonów:

800 702 222 Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego, bezpłatna pomoc

116 111 Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, bezpłatna pomoc

800 100 100 Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci, bezpłatny

22 654 40 41 Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji Itaka

Można zwrócić się o pomoc do psychologa szkolnego  poprzez wiadomość w e-dzienniku lub za pośrednictwem poczty email: e.wojdyr@zspbialobrzegi.edu.pl

BulgarianEnglishGermanHungarianMaltesePolishPortugueseRussian
Statystyka odwiedzin
500895
Wizyty dziś: 143
Wizyty wczoraj: 457
Wizyty w tym miesiącu: 2349
Wizyty w tym roku: 16023
Wszystkie wizyty: 500895
Odsłony dziś: 317
Wszystkie odsłony: 2477004
Użytkownicy on-line: 6

PARTNERZY SZKOŁY

KONTAKT
ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
w Białobrzegach
ul. Żeromskiego 86
26-800 Białobrzegi
48 613 27 10
sekretariat@zspbialobrzegi.edu.pl
www.zspbialobrzegi.edu.pl
ZOBACZ
Copyright © 2014 Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Skip to content