Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

21 lutego 2022

23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, którego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat depresji jako choroby oraz konieczności diagnozowania i podejmowania odpowiedniego leczenia.

Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba związana z zaburzeniami nastroju. Mimo tego, że występuje bardzo często, wciąż jest stygmatyzowana, a osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy. Depresja jest uleczalna, choć może nawracać. To choroba, która nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia. Na depresję chorują zarówno kobiety, mężczyźni bez względu na wiek, jak również dzieci i młodzież. W przypadku dzieci i młodzieży depresja ma niestereotypowy przebieg. Zachorowania w tej grupie wiekowej niestety rosną lawinowo.

Depresję leczy się farmakologicznie lekami przeciwdepresyjnymi i psychoterapią. Czas leczenia dla każdego jest indywidualny. Warto pamiętać, że to nie wstyd zwrócić się o pomoc do lekarza (do lekarza psychiatry nie trzeba mieć skierowania, nie obowiązuje też rejonizacja) oraz o tym, że nieleczona depresja może się nasilać. Czym wcześniej skorzysta się z pomocy lekarza i rozpocznie się leczenie, tym większe są szanse na trwały powrót do zdrowia.

Pierwsze objawy depresji często pozostają niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych pacjentów. Jeśli jednak przez co najmniej 14 dni występuje 5 spośród niżej wymienionych symptomów wyszczególnionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oznacza to, że należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i nie lekceważyć objawów:

• jesteś smutny przez większą część dnia oraz często płaczesz, pojawia się huśtawka nastroju,
  • nic Cię nie cieszy – nie jesteś zainteresowany wykonywaniem codziennych czynności,
  • odczuwasz zmęczenie,
  • dostrzegasz zmiany apetytu – straciłeś lub przybrałeś na wadze,
  • pojawiają się problemy ze snem – bezsenność lub nadmierna senność,
  • czujesz się poddenerwowany, niespokojny i inni też to dostrzegają,
  • masz trudności ze skupieniem uwagi i myśleniem, podejmowaniem decyzji,
  • pojawia się poczucie winy,
  • masz niską samoocena i brak wiary w siebie,
  • występuje pesymistyczne myślenie – widzisz przyszłość w czarnych barwach,
  • pojawiają się myśli rezygnacyjne, myśli o śmierci.

Jak pomóc osobie z depresją? Niestety tu nie pomogą dobre rady, gdyż powodują one jedynie zwiększenie poczucia winy, zmniejszenie samooceny, wycofanie, czy osamotnienie, a tym samym pogorszenie stanu zdrowia psychicznego i fizycznego. Zamiast udzielać dobrych rad wspieraj emocjonalnie, rozmawiaj, interesuj się, zapytaj: co się dzieje? jak możesz pomóc? Bądź blisko.

Pomoc można uzyskać dzwoniąc pod numery telefonów:

800 702 222 Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego, bezpłatna pomoc

116 111 Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, bezpłatna pomoc

800 100 100 Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci, bezpłatny

22 654 40 41 Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji Itaka